Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

30 marca o godzinie 10.00 zebraliśmy się z naszymi ochotnikami przy miejscowości Krzęcin. Pogoda cudownie nam dopisała. Udaliśmy się na miejsce sadzenia. Nie bez przyczyny wybraliśmy górkę pomiędzy jeziorem Krzęcin, a drogą powiatową. Kiedy prowadziliśmy tam rębnię i wycinaliśmy drzewa na powierzchni między gniazdami mieliśmy wiele telefonów mieszkańców Krzęcina dlaczego wycinamy las. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaprosiliśmy Krzęcinian do wspólnego sadzenia udowadniając, że leśnicy prowadząc cięcia rębne dopiero rozpoczynają żmudny proces odnowienia drzewostanu, którego kluczowym elementem jest sadzenie młodych sadzonek. Razem z najmłodszymi uczestnikami było nas około 50 osób.

Nadleśniczy przywitał przybyłych i wprowadził w tematykę akcji, a Zastępca Nadleśniczego przeprowadził instruktaż. Sadziliśmy buki na powierzchni 0,5 hektara. Atmosfera była wspaniała. Sadzenie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem pod wiatami Gminy Krzęcin nad jeziorem.

Wielkie podziękowania należą się wolontariuszom Fundacji Santander Bank Polska Oddział w Stargardzie. Świetnie przygotowani do pracy w terenie z ogromnym zapałem i jeszcze większym uśmiechem. Honoru Krzęcina dzielnie broniły pracownice urzędu Gminy Krzęcin wraz z rodzinami. Dziękuję też moim kolegom i koleżankom, którzy wspierali nasze przedsięwzięcie. Tak nam się spodobało że w przyszłym roku również zaprosimy Was do wspólnego sadzenia - ale gdzie, to jeszcze tajemnica.

Dziękuję również za owocną współpracę z firmą Usługi Gastronomiczne pana Pawła Kmiecia w Choszcznie oraz IRGO pana Ireneusza Junga z Przelewic. Zawsze możemy liczyć na posiłek świetnej jakości.

                                                                                                                            Autor: Dagmara Haręźlak