Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

 

27 października na terenie szkółki leśnej w Sułkowie oraz w Izbie Edukacji odbyło się Spotkanie Regionalne Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Pyrzyckiego w ramach projektu pn. „Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pyrzycach i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach. W spotkaniu uczestniczyło 140 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz 30 opiekunów.

W trakcie spotkania odbył się: pokaz praktycznego gaszenia ognia przy pomocy gaśnic, szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja samochodu ratowniczo – gaśniczego oraz wykład „Rola członków OSP w integracji środowisk lokalnych”.

Cieszymy się że po raz kolejny pyrzyccy strażacy wybrali choszczeńskie lasy do promocji działalności prospołecznej. Współpraca strażaków i leśników w zakresie bezpiecznych zachowań, również w trakcie korzystania z lasów jest bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju w edukacji.

Autor: Dagmara Haręźlak