Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Co w lesie piszczy?

Co w lesie piszczy?

Dnia 27.05.2019r. Nadleśnictwo Choszczno miało przyjemność współorganizować wraz z Kołem Łowieckim ,,Ryś” Choszczno spotkanie edukacyjne dla młodzieży z Zespołu Szkół imienia Noblistów Polskich w Choszcznie.  Spotkanie pod hasłem  ,,Co w lesie piszczy?" rozpoczęli myśliwi z KŁ ,,Ryś” opowiedzieli o gospodarce łowieckiej. Przedstawione zostały zwyczaje i tradycje oraz trudy, z jakimi musi borykać się myśliwy w dzisiejszych czasach. Odegranych zostało również kilka sygnałów myśliwskich, które są elementem tradycji myśliwskich. Przedstawicielki z Nadleśnictwa Choszczno - Sandra Tragier i Katarzyna Janicka, opowiedziały o gospodarce leśnej starając się zwrócić uwagę na problemy leśnictwa w obecnych czasach.  Spotkanie z młodzieżą miało charakter luźnej rozmowy, co miało zapewnić swobodę w wymianie zdań. Zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Przy ognisku był jeszcze czas na rozmowy i pytania, które pojawiły się w trakcie spotkania. Na koniec każdy z uczestników dostał kubek upamiętniający wydarzenie. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą zachęcały młodzież do otwartej dyskusji oraz będą pozwalały im wyrobić swoje własne zdanie na tematy tak bardzo kontrowersyjne w obecnych czasach. Liczymy na to, że w przyszłości również uda się zorganizować podobne spotkania w tak miłej atmosferze.

      Autor: Katarzyna Janicka