Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwu Choszczno zawsze było, jest i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie po drodze z wszelkimi przedsięwzięciami, które mają na celu promocję zdrowegoi aktywnego trybu życia. 23 lutego odbył się turniej piłki nożnej Gavia Cup 2019 o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Choszczno.

Jeżeli dodatkowo wiąże się to z aktywizacją i zaangażowaniem najmłodszego pokolenia i to szczególnie poprzez piłkę nożną, która zajmuje wyjątkowe miejsce w historii naszej jednostki, to już totalna pełnia szczęścia.

Nie jestem wprawdzie skautem, ale nie trzeba też być wybitnym fachowcem, aby po tym co zobaczyłem, co młodzi piłkarze zaprezentowali na parkiecie gimnazjalnej hali, bez większych problemów wybrać w szeregach poszczególnych drużyn potencjalnych następców Lewandowskiego, Piszczka, Błaszczykowskiego, czy Grosickiego. Celowo nie wspominam o fenomenalnych wyczynach bramkarzy, bo oczywistym jest, że golkiperów mamy najlepszych na świecie.

Ale do meritum …

Serdeczne gratulacje i podziękowania dla zwycięzców – za wspaniały poziom wyszkolenia, walkę, poświęcenie i pokazowe bramki, słowa uznania dla pokonanych – za ambitną grę do końca i przede wszystkim podziękowania i gratulacje dla organizatorów turnieju – za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie rozgrywek.

Nobel dla warszawskich, „biurowych” leśników za przekazanie Nadleśniczemu narzędzia w postaci środków publicznie użytecznych pozwalających wspierać tak szczytne, ważne przedsięwzięcia.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje i podziękowania dla Wszystkich i liczymy na kolejne, mamy nadzieję możliwie szybkie spotkanie, przy okazji organizacji kolejnych turniejów.

          Nie powiem nic nowego przy okazji przytoczenia stwierdzenia, że równie ważny jak trening jest odpoczynek, regeneracja. Jednak, by ten odpoczynek nie był totalnie bierny, każdorazowo, gorąco zachęcamy do wycieczek po lasach Pomorza Zachodniego. By w trakcie wędrówek po leśnych ostępach nie zbłądzić, przekazaliśmy wszystkim uczestnikom turnieju i oczywiście sztabom szkoleniowym przewodniki turystyczne, które wskażą drogę i przybliżą specyfikę lokalnych walorów i atrakcji turystyczno – przyrodniczych.

tekst: Marek Szczerba