Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sędziowali najlepszym

Sędziowali najlepszym

Tym razem nie nasi świetni skoczkowie narciarscy, ale najlepsi drwale z całego świata ściągnęli kibiców do Wisły.

Sześciu szczecińskich leśników, w tym dwóch z Nadleśnictwa Choszczno zostało powołanych do kadry sędziowskiej w prestiżowych Mistrzostwach Świata Drwali, które w tym roku odbywały się właśnie w Wiśle. Przemysław Jaworski, Marek Szczerba, Wojciech Gdaniec, Marcin Koziołek, Wojciech Rybarski i Błażej Szymkowiak sprawiedliwie oceniali zawodników z 27 krajów. Polska jako gospodarz miała prawo wystawić dwie kadry A i B. Partnerami Mistrzostw Świata Drwali były: Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych.

W palącym słońcu uczestnicy zmagali się z następującymi konkurencjami: ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność, okrzesywanie. Zawody trwały od 8 do 11 września i zakończyły się tryumfem uczestników z Białorusi, którzy indywidualnie zajęli dwa pierwsze miejsca na podium i wygrali także w klasyfikacji drużynowej. Polska ekipa uplasowała się na 17 miejscu.

Na cóż byłyby nam potrzebne instrukcja BHP i harwestery, gdybyśmy mieli takich drwali w naszych lasach ???

Więcej informacji na stronie: wlc.wisla.pl

 

Autor: Dagmara Haręźlak