Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XXIII wyjazd studialny ZUT

XXIII wyjazd studialny ZUT

20 maja mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz Uniwersytetu Szczecińskiego podczas ich XXIII wyjazdu studyjnego.

 

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się ze specyfiką gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Choszczno. Spotkanie zaczęło się od prezentacji Jacka Gida, Nadleśniczego na temat Nadleśnictwa i Lasów Państwowych w kontekście pozyskania drewna oraz wpływu działań leśników na stan ochrony przyrody. Znaczna część wystąpienia była poświęcona pojęciu ekologii i jej różnym wymiarom przedstawianym w mediach.

W części terenowej zaprezentowaliśmy uczestnikom torfowisko przejściowe, jako przykład wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na utrzymanie tego typu siedlisk. Jako ciekawostkę przedstawiliśmy przedwojenne założenie pasów wiatrochronnych znajdujące się przy miejscowości Radaczewo. Pochwaliliśmy się bogactwem zabytków archeologicznych w postaci kurhanów oraz grobowców megalitycznych przy Dolicach. Pokazaliśmy, jakich problemów w hodowli lasu może nastręczyć dąb burgundzki. Ciekawym punktem był również jeden z największych drzewostanów daglezjowych w Polsce z potężnymi drzewami matecznymi. Na zakończenie wycieczki zapoznaliśmy gości z izbą edukacji Zielona Sowa przy szkółce leśnej w Sułkowie.

Mamy nadzieję, że nasi goście będą mile wspominać wizytę w choszczeńskich lasach.