Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XXIII wyjazd studialny ZUT

XXIII wyjazd studialny ZUT

20 maja mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz Uniwersytetu Szczecińskiego podczas ich XXIII wyjazdu studyjnego.

 

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się ze specyfiką gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Choszczno. Spotkanie zaczęło się od prezentacji Jacka Gida, Nadleśniczego na temat Nadleśnictwa i Lasów Państwowych w kontekście pozyskania drewna oraz wpływu działań leśników na stan ochrony przyrody. Znaczna część wystąpienia była poświęcona pojęciu ekologii i jej różnym wymiarom przedstawianym w mediach.

W części terenowej zaprezentowaliśmy uczestnikom torfowisko przejściowe, jako przykład wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na utrzymanie tego typu siedlisk. Jako ciekawostkę przedstawiliśmy przedwojenne założenie pasów wiatrochronnych znajdujące się przy miejscowości Radaczewo. Pochwaliliśmy się bogactwem zabytków archeologicznych w postaci kurhanów oraz grobowców megalitycznych przy Dolicach. Pokazaliśmy, jakich problemów w hodowli lasu może nastręczyć dąb burgundzki. Ciekawym punktem był również jeden z największych drzewostanów daglezjowych w Polsce z potężnymi drzewami matecznymi. Na zakończenie wycieczki zapoznaliśmy gości z izbą edukacji Zielona Sowa przy szkółce leśnej w Sułkowie.

Mamy nadzieję, że nasi goście będą mile wspominać wizytę w choszczeńskich lasach.