Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

30 marca o godzinie 10.00 zebraliśmy się z naszymi ochotnikami przy miejscowości Krzęcin. Pogoda cudownie nam dopisała. Udaliśmy się na miejsce sadzenia. Nie bez przyczyny wybraliśmy górkę pomiędzy jeziorem Krzęcin, a drogą powiatową. Kiedy prowadziliśmy tam rębnię i wycinaliśmy drzewa na powierzchni między gniazdami mieliśmy wiele telefonów mieszkańców Krzęcina dlaczego wycinamy las. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaprosiliśmy Krzęcinian do wspólnego sadzenia udowadniając, że leśnicy prowadząc cięcia rębne dopiero rozpoczynają żmudny proces odnowienia drzewostanu, którego kluczowym elementem jest sadzenie młodych sadzonek. Razem z najmłodszymi uczestnikami było nas około 50 osób.

Nadleśniczy przywitał przybyłych i wprowadził w tematykę akcji, a Zastępca Nadleśniczego przeprowadził instruktaż. Sadziliśmy buki na powierzchni 0,5 hektara. Atmosfera była wspaniała. Sadzenie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem pod wiatami Gminy Krzęcin nad jeziorem.

Wielkie podziękowania należą się wolontariuszom Fundacji Santander Bank Polska Oddział w Stargardzie. Świetnie przygotowani do pracy w terenie z ogromnym zapałem i jeszcze większym uśmiechem. Honoru Krzęcina dzielnie broniły pracownice urzędu Gminy Krzęcin wraz z rodzinami. Dziękuję też moim kolegom i koleżankom, którzy wspierali nasze przedsięwzięcie. Tak nam się spodobało że w przyszłym roku również zaprosimy Was do wspólnego sadzenia - ale gdzie, to jeszcze tajemnica.

Dziękuję również za owocną współpracę z firmą Usługi Gastronomiczne pana Pawła Kmiecia w Choszcznie oraz IRGO pana Ireneusza Junga z Przelewic. Zawsze możemy liczyć na posiłek świetnej jakości.

                                                                                                                            Autor: Dagmara Haręźlak