Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

30 marca o godzinie 10.00 zebraliśmy się z naszymi ochotnikami przy miejscowości Krzęcin. Pogoda cudownie nam dopisała. Udaliśmy się na miejsce sadzenia. Nie bez przyczyny wybraliśmy górkę pomiędzy jeziorem Krzęcin, a drogą powiatową. Kiedy prowadziliśmy tam rębnię i wycinaliśmy drzewa na powierzchni między gniazdami mieliśmy wiele telefonów mieszkańców Krzęcina dlaczego wycinamy las. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaprosiliśmy Krzęcinian do wspólnego sadzenia udowadniając, że leśnicy prowadząc cięcia rębne dopiero rozpoczynają żmudny proces odnowienia drzewostanu, którego kluczowym elementem jest sadzenie młodych sadzonek. Razem z najmłodszymi uczestnikami było nas około 50 osób.

Nadleśniczy przywitał przybyłych i wprowadził w tematykę akcji, a Zastępca Nadleśniczego przeprowadził instruktaż. Sadziliśmy buki na powierzchni 0,5 hektara. Atmosfera była wspaniała. Sadzenie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem pod wiatami Gminy Krzęcin nad jeziorem.

Wielkie podziękowania należą się wolontariuszom Fundacji Santander Bank Polska Oddział w Stargardzie. Świetnie przygotowani do pracy w terenie z ogromnym zapałem i jeszcze większym uśmiechem. Honoru Krzęcina dzielnie broniły pracownice urzędu Gminy Krzęcin wraz z rodzinami. Dziękuję też moim kolegom i koleżankom, którzy wspierali nasze przedsięwzięcie. Tak nam się spodobało że w przyszłym roku również zaprosimy Was do wspólnego sadzenia - ale gdzie, to jeszcze tajemnica.

Dziękuję również za owocną współpracę z firmą Usługi Gastronomiczne pana Pawła Kmiecia w Choszcznie oraz IRGO pana Ireneusza Junga z Przelewic. Zawsze możemy liczyć na posiłek świetnej jakości.

                                                                                                                            Autor: Dagmara Haręźlak