Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Spotkanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

 

27 października na terenie szkółki leśnej w Sułkowie oraz w Izbie Edukacji odbyło się Spotkanie Regionalne Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Pyrzyckiego w ramach projektu pn. „Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pyrzycach i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach. W spotkaniu uczestniczyło 140 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz 30 opiekunów.

W trakcie spotkania odbył się: pokaz praktycznego gaszenia ognia przy pomocy gaśnic, szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja samochodu ratowniczo – gaśniczego oraz wykład „Rola członków OSP w integracji środowisk lokalnych”.

Cieszymy się że po raz kolejny pyrzyccy strażacy wybrali choszczeńskie lasy do promocji działalności prospołecznej. Współpraca strażaków i leśników w zakresie bezpiecznych zachowań, również w trakcie korzystania z lasów jest bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju w edukacji.

Autor: Dagmara Haręźlak