Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XXIII wyjazd studialny ZUT

XXIII wyjazd studialny ZUT

20 maja mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz Uniwersytetu Szczecińskiego podczas ich XXIII wyjazdu studyjnego.

 

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się ze specyfiką gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Choszczno. Spotkanie zaczęło się od prezentacji Jacka Gida, Nadleśniczego na temat Nadleśnictwa i Lasów Państwowych w kontekście pozyskania drewna oraz wpływu działań leśników na stan ochrony przyrody. Znaczna część wystąpienia była poświęcona pojęciu ekologii i jej różnym wymiarom przedstawianym w mediach.

W części terenowej zaprezentowaliśmy uczestnikom torfowisko przejściowe, jako przykład wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na utrzymanie tego typu siedlisk. Jako ciekawostkę przedstawiliśmy przedwojenne założenie pasów wiatrochronnych znajdujące się przy miejscowości Radaczewo. Pochwaliliśmy się bogactwem zabytków archeologicznych w postaci kurhanów oraz grobowców megalitycznych przy Dolicach. Pokazaliśmy, jakich problemów w hodowli lasu może nastręczyć dąb burgundzki. Ciekawym punktem był również jeden z największych drzewostanów daglezjowych w Polsce z potężnymi drzewami matecznymi. Na zakończenie wycieczki zapoznaliśmy gości z izbą edukacji Zielona Sowa przy szkółce leśnej w Sułkowie.

Mamy nadzieję, że nasi goście będą mile wspominać wizytę w choszczeńskich lasach.