Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Manewry "Płońsko 2017"

Manewry "Płońsko 2017"

W dniu 30.09.2017 r. na terenie Nadleśnictwa Choszczno - Leśnictwo Dolice odbyły się ćwiczenia taktyczne Komendy Powiatowej PSP w Pyrzycach składającej się z zastępów JRG Pyrzyce oraz OSP z rejonu powiatu pyrzyckiego.

Założeniem taktycznym i celem szkolenia było przećwiczenie przemieszczania się kolumny pojazdów uprzywilejowanych, doskonalenie techniki jazdy kierowców w terenach leśnych, praca na mapach leśnych, organizacja łączności na potrzeby akcji ratowniczo-gaśniczej oraz współdziałanie z jednostkami policji i straży leśnej.

Dla podniesienia emocji w trakcie ćwiczeń dokonano pozoracji pożaru z zastosowaniem zasłony dymnej. Dodatkową atrakcją dla szkolących był udział dwóch dromaderów, które dokonały zrzutów wody oraz piany w miejscu działań.

W przeprowadzonych manewrach wzięło udział około 100 strażaków, 14 wozów bojowych, 2 samochody będące w dyspozycji Lasów Państwowych i 9 pracowników służby leśnej Nadleśnictwa Choszczno. Całości przeprowadzonych działań przyglądali się obserwatorzy z ramienia KW PSP w Szczecinie i RDLP w Szczecinie.

Podsumowania zmagań dokonano na folwarku w Przelewicach. Wygłoszone zostały referaty dot. ochrony przeciwpożarowej w lasach i m.in. przez przedstawicieli Lasów Państwowych.

Mamy nadzieję, że takie ćwiczenia w przyszłości zaowocują pełną koordynacją działań ratowniczych.

 

                                                                                  Autor tekstu: Ewelina Ciepłuch-Mastalerz