Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat.

W sierpniu na terenie Leśnictwa Mogilica (gmina Dolice) przeprowadzono badania archeologiczne na grobowcu megalitycznym. Realizacja tych prac była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Nadleśnictwem Choszczno a Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Porozumienie i związane z nim badania są częścią wspólnego projektu pn. „Identyfikacja, badania i promocja zabytków archeologicznych na terenie Nadleśnictwa Choszczno”.

Celem tegorocznych badań, pod przewodnictwem dr Agnieszki Matuszewskiej z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, było przede wszystkim zadokumentowanie obiektu, określenie jego rzeczywistych wymiarów i kształtu. Jednym z etapów prac było wykonanie przez Maksyma Mackiewicza i Bartosza Myśleckiego z Fundacji Archeolodzy.org badań geomagnetycznych. Tego rodzaju badania na grobowcach megalitycznych należą do pionierskich, ale ich pierwsze rezultaty wyglądają bardzo obiecująco. Dużym zaskoczeniem był fakt, że obstawa (wielkie głazy otaczające grób) zachowała się w całości. Jest ona jedynie przykryta ziemią, która przez tysiące lat osuwała się z nasypu. Część czołowa obiektu wypełniona jest brukiem kamiennym, pod którym prawdopodobnie znajduje się komora grobowa. Ta metoda pozwala trafniej zaplanować następne działania o charakterze badawczo-konserwatorskim.

Ciekawe rezultaty przyniosły także badania profesora Marka Podlasińskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który wykonał serię odwiertów zarówno w obrębie samego grobowca, jak i w jego otoczeniu. Dzięki nim możemy się domyślać, jak ten olbrzymi grobowiec mógł być budowany.

W trakcie dalszych prac odsłonięto całą obstawę grobowca. Spod tworzących ją głazów narzutowych pozyskano materiał ceramiczny i krzemienny. Wykonano  szczegółową dokumentację rysunkową i fotograficzną. Firma Westend 3D Studio nakręciła także film przy pomocy drona, który pokazuje piękno monumentalnego obiektu w całości.

Archeolodzy, oszacowali wiek dolickiego grobowca na 6000 lat.

                                                          Autorzy tekstu:  Agnieszka Matuszewska, Jacek Gid