Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sędziowali najlepszym

Sędziowali najlepszym

Tym razem nie nasi świetni skoczkowie narciarscy, ale najlepsi drwale z całego świata ściągnęli kibiców do Wisły.

Sześciu szczecińskich leśników, w tym dwóch z Nadleśnictwa Choszczno zostało powołanych do kadry sędziowskiej w prestiżowych Mistrzostwach Świata Drwali, które w tym roku odbywały się właśnie w Wiśle. Przemysław Jaworski, Marek Szczerba, Wojciech Gdaniec, Marcin Koziołek, Wojciech Rybarski i Błażej Szymkowiak sprawiedliwie oceniali zawodników z 27 krajów. Polska jako gospodarz miała prawo wystawić dwie kadry A i B. Partnerami Mistrzostw Świata Drwali były: Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych.

W palącym słońcu uczestnicy zmagali się z następującymi konkurencjami: ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność, okrzesywanie. Zawody trwały od 8 do 11 września i zakończyły się tryumfem uczestników z Białorusi, którzy indywidualnie zajęli dwa pierwsze miejsca na podium i wygrali także w klasyfikacji drużynowej. Polska ekipa uplasowała się na 17 miejscu.

Na cóż byłyby nam potrzebne instrukcja BHP i harwestery, gdybyśmy mieli takich drwali w naszych lasach ???

Więcej informacji na stronie: wlc.wisla.pl

 

Autor: Dagmara Haręźlak