Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat.

W sierpniu na terenie Leśnictwa Mogilica (gmina Dolice) przeprowadzono badania archeologiczne na grobowcu megalitycznym. Realizacja tych prac była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Nadleśnictwem Choszczno a Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Porozumienie i związane z nim badania są częścią wspólnego projektu pn. „Identyfikacja, badania i promocja zabytków archeologicznych na terenie Nadleśnictwa Choszczno”.

Celem tegorocznych badań, pod przewodnictwem dr Agnieszki Matuszewskiej z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, było przede wszystkim zadokumentowanie obiektu, określenie jego rzeczywistych wymiarów i kształtu. Jednym z etapów prac było wykonanie przez Maksyma Mackiewicza i Bartosza Myśleckiego z Fundacji Archeolodzy.org badań geomagnetycznych. Tego rodzaju badania na grobowcach megalitycznych należą do pionierskich, ale ich pierwsze rezultaty wyglądają bardzo obiecująco. Dużym zaskoczeniem był fakt, że obstawa (wielkie głazy otaczające grób) zachowała się w całości. Jest ona jedynie przykryta ziemią, która przez tysiące lat osuwała się z nasypu. Część czołowa obiektu wypełniona jest brukiem kamiennym, pod którym prawdopodobnie znajduje się komora grobowa. Ta metoda pozwala trafniej zaplanować następne działania o charakterze badawczo-konserwatorskim.

Ciekawe rezultaty przyniosły także badania profesora Marka Podlasińskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który wykonał serię odwiertów zarówno w obrębie samego grobowca, jak i w jego otoczeniu. Dzięki nim możemy się domyślać, jak ten olbrzymi grobowiec mógł być budowany.

W trakcie dalszych prac odsłonięto całą obstawę grobowca. Spod tworzących ją głazów narzutowych pozyskano materiał ceramiczny i krzemienny. Wykonano  szczegółową dokumentację rysunkową i fotograficzną. Firma Westend 3D Studio nakręciła także film przy pomocy drona, który pokazuje piękno monumentalnego obiektu w całości.

Archeolodzy, oszacowali wiek dolickiego grobowca na 6000 lat.

                                                          Autorzy tekstu:  Agnieszka Matuszewska, Jacek Gid