Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolą i szacują ...

Szkolą i szacują ...

W dniu 14 maja br. w obiekcie edukacyjnym „Zielona Sowa” zlokalizowanym na terenie szkółki leśnej w Sułkowie odbyło się szkolenie dotyczące tematyki szacowania szkód łowieckich w świetle znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie.

Szkolenie prowadził Pan Marek Szczerba – Zastępca Nadleśniczego i Pan Andrzej Markowski – biegły sądowy rzeczoznawca w zakresie szacowania szkód łowieckich. Szkolenie adresowane było przede wszystkim do lokalnych samorządów – organów wykonawczych gmin i organów wykonawczych jednostek pomocniczych gmin oraz kół łowieckich, jako podmiotów odgrywających kluczową rolę w  zrewolucjonizowanym procesie szacowania szkód łowieckich. Omówione podczas blisko trzygodzinnych zajęć zagadnienia rozwiały szereg wątpliwości zarówno w materii literalnej interpretacji znowelizowanych fragmentów ustawy, jak i w kwestiach czysto praktycznych związanych z metodyką szacowania szkód łowieckich w zbożach, kukurydzy, ziemniakach, rzepaku i trwałych użytkach zielonych. Padło mnóstwo trudnych pytań, na które udzielono precyzyjnych odpowiedzi.

 

                                                                            Tekst: Paulina Padiasek