Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIII wyjazd studialny ZUT

XXIII wyjazd studialny ZUT

20 maja mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz Uniwersytetu Szczecińskiego podczas ich XXIII wyjazdu studyjnego.

 

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się ze specyfiką gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Choszczno. Spotkanie zaczęło się od prezentacji Jacka Gida, Nadleśniczego na temat Nadleśnictwa i Lasów Państwowych w kontekście pozyskania drewna oraz wpływu działań leśników na stan ochrony przyrody. Znaczna część wystąpienia była poświęcona pojęciu ekologii i jej różnym wymiarom przedstawianym w mediach.

W części terenowej zaprezentowaliśmy uczestnikom torfowisko przejściowe, jako przykład wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na utrzymanie tego typu siedlisk. Jako ciekawostkę przedstawiliśmy przedwojenne założenie pasów wiatrochronnych znajdujące się przy miejscowości Radaczewo. Pochwaliliśmy się bogactwem zabytków archeologicznych w postaci kurhanów oraz grobowców megalitycznych przy Dolicach. Pokazaliśmy, jakich problemów w hodowli lasu może nastręczyć dąb burgundzki. Ciekawym punktem był również jeden z największych drzewostanów daglezjowych w Polsce z potężnymi drzewami matecznymi. Na zakończenie wycieczki zapoznaliśmy gości z izbą edukacji Zielona Sowa przy szkółce leśnej w Sułkowie.

Mamy nadzieję, że nasi goście będą mile wspominać wizytę w choszczeńskich lasach.