Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

"I my posadziliśmy swoje drzewka"

30 marca o godzinie 10.00 zebraliśmy się z naszymi ochotnikami przy miejscowości Krzęcin. Pogoda cudownie nam dopisała. Udaliśmy się na miejsce sadzenia. Nie bez przyczyny wybraliśmy górkę pomiędzy jeziorem Krzęcin, a drogą powiatową. Kiedy prowadziliśmy tam rębnię i wycinaliśmy drzewa na powierzchni między gniazdami mieliśmy wiele telefonów mieszkańców Krzęcina dlaczego wycinamy las. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaprosiliśmy Krzęcinian do wspólnego sadzenia udowadniając, że leśnicy prowadząc cięcia rębne dopiero rozpoczynają żmudny proces odnowienia drzewostanu, którego kluczowym elementem jest sadzenie młodych sadzonek. Razem z najmłodszymi uczestnikami było nas około 50 osób.

Nadleśniczy przywitał przybyłych i wprowadził w tematykę akcji, a Zastępca Nadleśniczego przeprowadził instruktaż. Sadziliśmy buki na powierzchni 0,5 hektara. Atmosfera była wspaniała. Sadzenie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem pod wiatami Gminy Krzęcin nad jeziorem.

Wielkie podziękowania należą się wolontariuszom Fundacji Santander Bank Polska Oddział w Stargardzie. Świetnie przygotowani do pracy w terenie z ogromnym zapałem i jeszcze większym uśmiechem. Honoru Krzęcina dzielnie broniły pracownice urzędu Gminy Krzęcin wraz z rodzinami. Dziękuję też moim kolegom i koleżankom, którzy wspierali nasze przedsięwzięcie. Tak nam się spodobało że w przyszłym roku również zaprosimy Was do wspólnego sadzenia - ale gdzie, to jeszcze tajemnica.

Dziękuję również za owocną współpracę z firmą Usługi Gastronomiczne pana Pawła Kmiecia w Choszcznie oraz IRGO pana Ireneusza Junga z Przelewic. Zawsze możemy liczyć na posiłek świetnej jakości.

                                                                                                                            Autor: Dagmara Haręźlak