Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwu Choszczno zawsze było, jest i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie po drodze z wszelkimi przedsięwzięciami, które mają na celu promocję zdrowegoi aktywnego trybu życia. 23 lutego odbył się turniej piłki nożnej Gavia Cup 2019 o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Choszczno.

Jeżeli dodatkowo wiąże się to z aktywizacją i zaangażowaniem najmłodszego pokolenia i to szczególnie poprzez piłkę nożną, która zajmuje wyjątkowe miejsce w historii naszej jednostki, to już totalna pełnia szczęścia.

Nie jestem wprawdzie skautem, ale nie trzeba też być wybitnym fachowcem, aby po tym co zobaczyłem, co młodzi piłkarze zaprezentowali na parkiecie gimnazjalnej hali, bez większych problemów wybrać w szeregach poszczególnych drużyn potencjalnych następców Lewandowskiego, Piszczka, Błaszczykowskiego, czy Grosickiego. Celowo nie wspominam o fenomenalnych wyczynach bramkarzy, bo oczywistym jest, że golkiperów mamy najlepszych na świecie.

Ale do meritum …

Serdeczne gratulacje i podziękowania dla zwycięzców – za wspaniały poziom wyszkolenia, walkę, poświęcenie i pokazowe bramki, słowa uznania dla pokonanych – za ambitną grę do końca i przede wszystkim podziękowania i gratulacje dla organizatorów turnieju – za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie rozgrywek.

Nobel dla warszawskich, „biurowych” leśników za przekazanie Nadleśniczemu narzędzia w postaci środków publicznie użytecznych pozwalających wspierać tak szczytne, ważne przedsięwzięcia.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje i podziękowania dla Wszystkich i liczymy na kolejne, mamy nadzieję możliwie szybkie spotkanie, przy okazji organizacji kolejnych turniejów.

          Nie powiem nic nowego przy okazji przytoczenia stwierdzenia, że równie ważny jak trening jest odpoczynek, regeneracja. Jednak, by ten odpoczynek nie był totalnie bierny, każdorazowo, gorąco zachęcamy do wycieczek po lasach Pomorza Zachodniego. By w trakcie wędrówek po leśnych ostępach nie zbłądzić, przekazaliśmy wszystkim uczestnikom turnieju i oczywiście sztabom szkoleniowym przewodniki turystyczne, które wskażą drogę i przybliżą specyfikę lokalnych walorów i atrakcji turystyczno – przyrodniczych.

tekst: Marek Szczerba