Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat.

W sierpniu na terenie Leśnictwa Mogilica (gmina Dolice) przeprowadzono badania archeologiczne na grobowcu megalitycznym. Realizacja tych prac była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Nadleśnictwem Choszczno a Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Porozumienie i związane z nim badania są częścią wspólnego projektu pn. „Identyfikacja, badania i promocja zabytków archeologicznych na terenie Nadleśnictwa Choszczno”.

Celem tegorocznych badań, pod przewodnictwem dr Agnieszki Matuszewskiej z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, było przede wszystkim zadokumentowanie obiektu, określenie jego rzeczywistych wymiarów i kształtu. Jednym z etapów prac było wykonanie przez Maksyma Mackiewicza i Bartosza Myśleckiego z Fundacji Archeolodzy.org badań geomagnetycznych. Tego rodzaju badania na grobowcach megalitycznych należą do pionierskich, ale ich pierwsze rezultaty wyglądają bardzo obiecująco. Dużym zaskoczeniem był fakt, że obstawa (wielkie głazy otaczające grób) zachowała się w całości. Jest ona jedynie przykryta ziemią, która przez tysiące lat osuwała się z nasypu. Część czołowa obiektu wypełniona jest brukiem kamiennym, pod którym prawdopodobnie znajduje się komora grobowa. Ta metoda pozwala trafniej zaplanować następne działania o charakterze badawczo-konserwatorskim.

Ciekawe rezultaty przyniosły także badania profesora Marka Podlasińskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który wykonał serię odwiertów zarówno w obrębie samego grobowca, jak i w jego otoczeniu. Dzięki nim możemy się domyślać, jak ten olbrzymi grobowiec mógł być budowany.

W trakcie dalszych prac odsłonięto całą obstawę grobowca. Spod tworzących ją głazów narzutowych pozyskano materiał ceramiczny i krzemienny. Wykonano  szczegółową dokumentację rysunkową i fotograficzną. Firma Westend 3D Studio nakręciła także film przy pomocy drona, który pokazuje piękno monumentalnego obiektu w całości.

Archeolodzy, oszacowali wiek dolickiego grobowca na 6000 lat.

                                                          Autorzy tekstu:  Agnieszka Matuszewska, Jacek Gid