Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

XI edycja choszczeńskiej halowej ligi piłki nożnej

XI edycja choszczeńskiej halowej ligi piłki nożnej

W dniu 24 listopada 2013 r. o godz. 10.00 w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Choszcznie zainaugurowano XI edycję Choszczeńskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej. Do rozgrywek zgłosiło się 9 drużyn.
 
W ciągu ośmiu tygodni rozegrano 72 spotkania. Teraz, gdy boiskowe emocje już opadły z uśmiechem na twarzach i w poczuciu „dobrze wykonanej roboty" przesuwamy rzędy pucharów w firmowej gablocie, gdyż nasza wspaniała kolekcja wzbogaciła się o kolejne dwie perełki. Zwycięzcą tegorocznej edycji tych prestiżowych rozgrywek została drużyna reprezentująca barwy Nadleśnictwa Choszczno. „Leśna ekipa" w szesnastu spotkaniach zdobyła 39 punktów, przy bilansie bramkowym 54 bramki strzelone i 29 straconych.
Ponadto na zakończenie choszczeńskiej ligi został rozegrany jednodniowy turniej o „Puchar Ligi". Ekipa reprezentująca Nadleśnictwo Choszczno okazała się bezkonkurencyjna. W trzech kolejnych spotkaniach rozgromiła swoich rywali i z kompletem punktów zgarnęła zasłużony puchar.
 
Drużynę Nadleśnictwa Choszczno reprezentowali:
 
1. Wiesław Mazurczak (kapitan)
2. Kamil Ważny
3. Marcin Szczota
4. Arnold Haręźlak
5. Paweł Szczerba
6. Patryk Filarowski
7. Piotr Niemczynowicz (bramkarz)
8. Krystian Wójcik
9. Daniel Piesyk
10. Leszek Karczewski
11. Przemysław Woźniak
12. Damian Sałapata
13. Tomasz Adrabiński
14. Marek Szczerba
 
Nasz zawodnik – Kamil Ważny – zdobył 18 bramek i tytuł wicekróla strzelców. Zawodnikom należą się słowa uznania za bezgraniczne poświęcenie, walkę do końca, poobijane kolana … i przede wszystkim wspaniałe zachowanie znamionujące prawdziwą drużynę i kolektyw ludzi świadomych swoich umiejętności.
Za rok kolejna, dwunasta już edycja choszczeńskiej ligi halowej. Z pewnością powalczymy o najwyższe trofea.
 
Tekst: Marek Szczerba
 
  
     
fot. Anna Ukleja
 
fot. Anna Ukleja
 
fot. Anna Ukleja