Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat

Groby olbrzymów sprzed 6000 lat.

W sierpniu na terenie Leśnictwa Mogilica (gmina Dolice) przeprowadzono badania archeologiczne na grobowcu megalitycznym. Realizacja tych prac była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Nadleśnictwem Choszczno a Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Porozumienie i związane z nim badania są częścią wspólnego projektu pn. „Identyfikacja, badania i promocja zabytków archeologicznych na terenie Nadleśnictwa Choszczno”.

Celem tegorocznych badań, pod przewodnictwem dr Agnieszki Matuszewskiej z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, było przede wszystkim zadokumentowanie obiektu, określenie jego rzeczywistych wymiarów i kształtu. Jednym z etapów prac było wykonanie przez Maksyma Mackiewicza i Bartosza Myśleckiego z Fundacji Archeolodzy.org badań geomagnetycznych. Tego rodzaju badania na grobowcach megalitycznych należą do pionierskich, ale ich pierwsze rezultaty wyglądają bardzo obiecująco. Dużym zaskoczeniem był fakt, że obstawa (wielkie głazy otaczające grób) zachowała się w całości. Jest ona jedynie przykryta ziemią, która przez tysiące lat osuwała się z nasypu. Część czołowa obiektu wypełniona jest brukiem kamiennym, pod którym prawdopodobnie znajduje się komora grobowa. Ta metoda pozwala trafniej zaplanować następne działania o charakterze badawczo-konserwatorskim.

Ciekawe rezultaty przyniosły także badania profesora Marka Podlasińskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który wykonał serię odwiertów zarówno w obrębie samego grobowca, jak i w jego otoczeniu. Dzięki nim możemy się domyślać, jak ten olbrzymi grobowiec mógł być budowany.

W trakcie dalszych prac odsłonięto całą obstawę grobowca. Spod tworzących ją głazów narzutowych pozyskano materiał ceramiczny i krzemienny. Wykonano  szczegółową dokumentację rysunkową i fotograficzną. Firma Westend 3D Studio nakręciła także film przy pomocy drona, który pokazuje piękno monumentalnego obiektu w całości.

Archeolodzy, oszacowali wiek dolickiego grobowca na 6000 lat.

                                                          Autorzy tekstu:  Agnieszka Matuszewska, Jacek Gid