Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwu Choszczno zawsze było, jest i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie po drodze z wszelkimi przedsięwzięciami, które mają na celu promocję zdrowegoi aktywnego trybu życia. 23 lutego odbył się turniej piłki nożnej Gavia Cup 2019 o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Choszczno.

Jeżeli dodatkowo wiąże się to z aktywizacją i zaangażowaniem najmłodszego pokolenia i to szczególnie poprzez piłkę nożną, która zajmuje wyjątkowe miejsce w historii naszej jednostki, to już totalna pełnia szczęścia.

Nie jestem wprawdzie skautem, ale nie trzeba też być wybitnym fachowcem, aby po tym co zobaczyłem, co młodzi piłkarze zaprezentowali na parkiecie gimnazjalnej hali, bez większych problemów wybrać w szeregach poszczególnych drużyn potencjalnych następców Lewandowskiego, Piszczka, Błaszczykowskiego, czy Grosickiego. Celowo nie wspominam o fenomenalnych wyczynach bramkarzy, bo oczywistym jest, że golkiperów mamy najlepszych na świecie.

Ale do meritum …

Serdeczne gratulacje i podziękowania dla zwycięzców – za wspaniały poziom wyszkolenia, walkę, poświęcenie i pokazowe bramki, słowa uznania dla pokonanych – za ambitną grę do końca i przede wszystkim podziękowania i gratulacje dla organizatorów turnieju – za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie rozgrywek.

Nobel dla warszawskich, „biurowych” leśników za przekazanie Nadleśniczemu narzędzia w postaci środków publicznie użytecznych pozwalających wspierać tak szczytne, ważne przedsięwzięcia.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje i podziękowania dla Wszystkich i liczymy na kolejne, mamy nadzieję możliwie szybkie spotkanie, przy okazji organizacji kolejnych turniejów.

          Nie powiem nic nowego przy okazji przytoczenia stwierdzenia, że równie ważny jak trening jest odpoczynek, regeneracja. Jednak, by ten odpoczynek nie był totalnie bierny, każdorazowo, gorąco zachęcamy do wycieczek po lasach Pomorza Zachodniego. By w trakcie wędrówek po leśnych ostępach nie zbłądzić, przekazaliśmy wszystkim uczestnikom turnieju i oczywiście sztabom szkoleniowym przewodniki turystyczne, które wskażą drogę i przybliżą specyfikę lokalnych walorów i atrakcji turystyczno – przyrodniczych.

tekst: Marek Szczerba