Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwo Choszczno promuje juniorski football

Nadleśnictwu Choszczno zawsze było, jest i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie po drodze z wszelkimi przedsięwzięciami, które mają na celu promocję zdrowegoi aktywnego trybu życia. 23 lutego odbył się turniej piłki nożnej Gavia Cup 2019 o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Choszczno.

Jeżeli dodatkowo wiąże się to z aktywizacją i zaangażowaniem najmłodszego pokolenia i to szczególnie poprzez piłkę nożną, która zajmuje wyjątkowe miejsce w historii naszej jednostki, to już totalna pełnia szczęścia.

Nie jestem wprawdzie skautem, ale nie trzeba też być wybitnym fachowcem, aby po tym co zobaczyłem, co młodzi piłkarze zaprezentowali na parkiecie gimnazjalnej hali, bez większych problemów wybrać w szeregach poszczególnych drużyn potencjalnych następców Lewandowskiego, Piszczka, Błaszczykowskiego, czy Grosickiego. Celowo nie wspominam o fenomenalnych wyczynach bramkarzy, bo oczywistym jest, że golkiperów mamy najlepszych na świecie.

Ale do meritum …

Serdeczne gratulacje i podziękowania dla zwycięzców – za wspaniały poziom wyszkolenia, walkę, poświęcenie i pokazowe bramki, słowa uznania dla pokonanych – za ambitną grę do końca i przede wszystkim podziękowania i gratulacje dla organizatorów turnieju – za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie rozgrywek.

Nobel dla warszawskich, „biurowych” leśników za przekazanie Nadleśniczemu narzędzia w postaci środków publicznie użytecznych pozwalających wspierać tak szczytne, ważne przedsięwzięcia.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje i podziękowania dla Wszystkich i liczymy na kolejne, mamy nadzieję możliwie szybkie spotkanie, przy okazji organizacji kolejnych turniejów.

          Nie powiem nic nowego przy okazji przytoczenia stwierdzenia, że równie ważny jak trening jest odpoczynek, regeneracja. Jednak, by ten odpoczynek nie był totalnie bierny, każdorazowo, gorąco zachęcamy do wycieczek po lasach Pomorza Zachodniego. By w trakcie wędrówek po leśnych ostępach nie zbłądzić, przekazaliśmy wszystkim uczestnikom turnieju i oczywiście sztabom szkoleniowym przewodniki turystyczne, które wskażą drogę i przybliżą specyfikę lokalnych walorów i atrakcji turystyczno – przyrodniczych.

tekst: Marek Szczerba