Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Co w lesie piszczy?

Co w lesie piszczy?

Dnia 27.05.2019r. Nadleśnictwo Choszczno miało przyjemność współorganizować wraz z Kołem Łowieckim ,,Ryś” Choszczno spotkanie edukacyjne dla młodzieży z Zespołu Szkół imienia Noblistów Polskich w Choszcznie.  Spotkanie pod hasłem  ,,Co w lesie piszczy?" rozpoczęli myśliwi z KŁ ,,Ryś” opowiedzieli o gospodarce łowieckiej. Przedstawione zostały zwyczaje i tradycje oraz trudy, z jakimi musi borykać się myśliwy w dzisiejszych czasach. Odegranych zostało również kilka sygnałów myśliwskich, które są elementem tradycji myśliwskich. Przedstawicielki z Nadleśnictwa Choszczno - Sandra Tragier i Katarzyna Janicka, opowiedziały o gospodarce leśnej starając się zwrócić uwagę na problemy leśnictwa w obecnych czasach.  Spotkanie z młodzieżą miało charakter luźnej rozmowy, co miało zapewnić swobodę w wymianie zdań. Zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Przy ognisku był jeszcze czas na rozmowy i pytania, które pojawiły się w trakcie spotkania. Na koniec każdy z uczestników dostał kubek upamiętniający wydarzenie. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą zachęcały młodzież do otwartej dyskusji oraz będą pozwalały im wyrobić swoje własne zdanie na tematy tak bardzo kontrowersyjne w obecnych czasach. Liczymy na to, że w przyszłości również uda się zorganizować podobne spotkania w tak miłej atmosferze.

      Autor: Katarzyna Janicka