Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Manewry "Płońsko 2017"

Manewry "Płońsko 2017"

W dniu 30.09.2017 r. na terenie Nadleśnictwa Choszczno - Leśnictwo Dolice odbyły się ćwiczenia taktyczne Komendy Powiatowej PSP w Pyrzycach składającej się z zastępów JRG Pyrzyce oraz OSP z rejonu powiatu pyrzyckiego.

Założeniem taktycznym i celem szkolenia było przećwiczenie przemieszczania się kolumny pojazdów uprzywilejowanych, doskonalenie techniki jazdy kierowców w terenach leśnych, praca na mapach leśnych, organizacja łączności na potrzeby akcji ratowniczo-gaśniczej oraz współdziałanie z jednostkami policji i straży leśnej.

Dla podniesienia emocji w trakcie ćwiczeń dokonano pozoracji pożaru z zastosowaniem zasłony dymnej. Dodatkową atrakcją dla szkolących był udział dwóch dromaderów, które dokonały zrzutów wody oraz piany w miejscu działań.

W przeprowadzonych manewrach wzięło udział około 100 strażaków, 14 wozów bojowych, 2 samochody będące w dyspozycji Lasów Państwowych i 9 pracowników służby leśnej Nadleśnictwa Choszczno. Całości przeprowadzonych działań przyglądali się obserwatorzy z ramienia KW PSP w Szczecinie i RDLP w Szczecinie.

Podsumowania zmagań dokonano na folwarku w Przelewicach. Wygłoszone zostały referaty dot. ochrony przeciwpożarowej w lasach i m.in. przez przedstawicieli Lasów Państwowych.

Mamy nadzieję, że takie ćwiczenia w przyszłości zaowocują pełną koordynacją działań ratowniczych.

 

                                                                                  Autor tekstu: Ewelina Ciepłuch-Mastalerz