Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zielonym do góry

Zielonym do góry

       A w rzeczywistości żółtym do góry, bo taki kolor miały listki młodych buków, które zostały posadzone przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. 7 listopada celebrowaliśmy w terenie Święto Drzewa oraz akcję 100 milinów drzew do 2017 roku. Młodzież posadziła 200 sztuk sadzonek buka na terenie Leśnictwa Ziemomyśl. Na uroczystym podsumowaniu dnia, który odbył się na Wiśniowej Polanie, uczniowie zapoznali zebranych z historią akcji Święto Drzewa, prowadzonej już od 10 lat wspólnie z Nadleśnictwem Choszczno i Nadleśnictwem Bierzwnik oraz założeniami przedsięwzięcia 100 milionów drzew do 2017 roku. Uczennice zaprezentowały też charakterystykę buka zwyczajnego (Fagus sylvatica). Uroczystość była też okazją do wręczenia nagród dla uczniów, którzy wygrali konkurs plastyczny oraz fotograficzny związany ze Świętem Drzewa. Akcję zakończyliśmy ciepłym posiłkiem i jak zawsze wybitnymi wypiekami uczniów Zespołu Szkół nr 2.

       Opiekunom uczniów: pani dyrektor Barbarze Ciecierskiej, Annie Komorowskiej i jak zwykle niezawodnej Kindze Reckiej – Matyjasik oraz pracownikom Nadleśnictwa Bierzwnik należą się ogromne podziękowania za świetną dziesięcioletnią współpracę. A co do akcji 100 milinów drzew to jesteśmy o 200 sztuk drzewek bliżej celu.

 

Autor: Dagmara Haręźlak